Sort by

öz has logged 133 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Not Another Happy Ending

Not Another Happy Ending

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
San Pietro

San Pietro

1945
×
Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You Again

You Again

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry