• The Fifties

    ★★★★

  • Ballets Russes

    ★★★★

  • Claremont

    ★★★½

  • Concrescence

    ★★★★

  • Ménilmontant

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Angi Vera

    ★★★★★

  • Distant Thunder

    ★★★★

  • Waiting for Happiness

    ★★★★★

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★

  • Daughters of the Dust

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • When We Were Kings

    ★★★★

  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

    ★★★★½

  • Sing Your Song

    ★★★

  • Joan Baez: How Sweet the Sound

    ★★★★★

  • Soundtrack for a Revolution

    ★★★★

  • Pete Seeger: The Power of Song

    ★★★★