Sort by

victoria has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frau Holle

Frau Holle

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★½
Edit this entry  
29
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★½
Edit this entry  
24
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★½
Edit this entry  
23
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
It

It

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★
Edit this entry  
20
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Justin Bieber - This Is My World

Justin Bieber - This Is My World

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry