RSS feed for Parker

Parker has logged 505 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tweet

Tweet

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Uninterrupted

Uninterrupted

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Paul Tomkowicz: Street-railway Switchman

Paul Tomkowicz: Street-railway Switchman

1953
×
★★★★
Edit this entry