Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Front

The Front

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holy Innocents

The Holy Innocents

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casanova '70

Casanova '70

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry