RSS feed for Pablo

Pablo has rated 75 films released in the 1950s.

  • The Idiot

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Scandal

    ★★★

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

    ★★½

  • Tales of Ginza

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Suzaki Paradise: Red Light

    ★★★★

  • The World of Apu

    ★★★★★

  • Aparajito

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★★★

  • Along the Coast

    ★★★★½

  • La Pointe-Courte

    ★★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★★

  • The Lineup

    ★★★★

  • The Burglar

    ★★★★

  • Nightfall

    ★★★★

  • Pushover

    ★★★★