Highest rated films

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 457 Films watched
  • 38.1 Average per month
  • 8.8 Average per week

Milestones

First Film

No Country for Old Men

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

twice

The Florida Project

twice

Logan

twice

Last Film

Basic Sanitation, The Movie

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
245 films
Comedy
116 films
Thriller
74 films
Documentary
62 films
Crime
61 films
Action
50 films
Romance
46 films
Horror
36 films
Mystery
36 films
Sci Fi
35 films
USA
214 films
France
70 films
UK
46 films
Brazil
44 films
Germany
35 films
Sweden
30 films
Japan
16 films
Argentina
15 films
Canada
14 films
Spain
11 films
English
297 films
Spanish
56 films
French
55 films
Portuguese
54 films
German
38 films
Swedish
30 films
Japanese
22 films
Italian
15 films
Russian
10 films
Korean
10 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Pablo’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Garatujas, Badamecos e Outros Monstros

Films Pablo watched in 2017

  • Basic Sanitation, The Movie
  • The Godfather: Part II
  • One A.M.
  • Brighton Rock
  • Bright
  • Wormwood
  • Russell Howard: Recalibrate
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Judd Apatow: The Return
  • The Post
  • I, Tonya
  • Antiporno
  • Colossal
  • John Wick: Chapter 2
  • The Big Sick
  • The Lure
  • Diabolically Yours
  • Craig Ferguson: Tickle Fight
  • Peeping Tom
  • The Tales of Hoffmann
  • Murder by Death
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Voyeur
  • Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery
  • Murder on the Orient Express
  • Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers
  • Who's That Knocking at My Door
  • Mississippi Grind
  • A Ghost Story
  • The Babysitter
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • The Mighty Atom
  • Marjorie Prime
  • Justice League
  • DeRay Davis: How to Act Black
  • Natalia Valdebenito: The Loud-Mouthed Woman
  • Christina P: Mother Inferior
  • Trading Places
  • C(us)todians
  • Michael Clayton
  • Dolores Claiborne
  • Gerald's Game
  • 1922
  • Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States
  • Jack Whitehall: At Large
  • An Open Secret
  • Boxcar Bertha
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Ugly & Blind
  • Berenice Seeks
  • Breath
  • Belief: The Possession of Janet Moses
  • Ice Mother
  • One Thousand Ropes
  • Torquato Neto - Every Hour of the End
  • Selfie
  • A Taxi Driver
  • Operações de garantia da lei e da ordem
  • Loving Vincent
  • A Sort of Family
  • Nico, 1988
  • Camocim
  • Animals
  • Moacir III
  • Shelter
  • Outrage Coda
  • No Date, No Signature
  • Liquid Truth
  • Thor: Ragnarok
  • Yonlu
  • Favela Olímpica
  • SLAM: Voz de Levante
  • El Inca
  • Praça Paris
  • Soldados do Araguaia
  • Scary Mother
  • Pororoca
  • The Work
  • Zama
  • Jaws
  • A Cure for Wellness
  • Long Shot
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Brawl in Cell Block 99
  • Crown Heights
  • Prevenge
  • Invisible
  • Dedo na Ferida
  • Last Flag Flying
  • The Disaster Artist
  • Borg vs McEnroe
  • Pastor Cláudio
  • Family Life
  • Limpam com Fogo
  • The Villainess
  • The Florida Project
  • O Muro
  • Anatomy of a Male Ballet Dancer
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Mrs. Fang
  • A Parte do Mundo que me Pertence
  • Lightning Falls Behind
  • Deliver Me
  • Intimate Battles
  • Tarnished Land
  • Battle of the Sexes
  • Nobody's Watching
  • Logan Lucky
  • The Mountain Between Us
  • Good Manners
  • Henfil
  • The Florida Project
  • The Shape of Water
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Big Hero 6
  • mother!
  • American Made
  • It
  • Marc Maron: Too Real
  • It
  • Bingo: The King of the Mornings
  • Zootopia
  • Lynne Koplitz: Hormonal Beast
  • Ryan Hamilton: Happy Face
  • Death Note
  • Federal Police - No One is Above the Law
  • Atomic Blonde
  • Vergel
  • Pinamar
  • Bio
  • One Last Afternoon
  • A Window to Rosália
  • El sereno
  • A Fera na Selva
  • Sinfonía para Ana
  • X500
  • The Grown-Ups
  • João, O Maestro
  • The Killer
  • Annabelle: Creation
  • The Invention of Lying
  • Dave Chappelle: For What It's Worth
  • Dave Chappelle: Killin' Them Softly
  • War for the Planet of the Apes
  • Zodiac
  • Maz Jobrani: Immigrant
  • Joe Mande's Award-Winning Comedy Special
  • Dunkirk
  • Finding Nemo
  • The Staircase
  • Pitch Perfect 2
  • Toy Story 3
  • Baby Driver
  • Aditi Mittal: Things They Wouldn't Let Me Say
  • Ari Shaffir: Double Negative
  • Transformers: The Last Knight
  • The Movie of My Life
  • The Passion of Anna
  • Paris Frills
  • Public Hearing
  • The Face Behind the Mask
  • Newtown
  • The Blood of a Poet
  • Bill Burr: Why Do I Do This?
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • Spider-Man: Homecoming
  • Get Out
  • Heat
  • Chris D'Elia: Man on Fire
  • Eyes Wide Shut
  • Casino
  • The Matrix
  • Fargo
  • The Usual Suspects
  • The Circle
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Nick Kroll & John Mulaney: Oh, Hello on Broadway
  • Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • It Comes at Night
  • Occidental
  • Machines
  • The Haunted Castle
  • Phantom
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Homem Livre
  • Tabu
  • Newton
  • Convictions
  • Conversas no Maranhão
  • The Last Laugh
  • Anatahan
  • Alipato: The Very Brief Life of an Ember
  • Vangelo
  • Garatujas, Badamecos e Outros Monstros
  • Tonsler Park
  • Entre Nós, o Estranho
  • Wonder Woman
  • Black Snow

See all 457

World Map

Highly rated films Pablo is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Respect
  • Saturation

Highly rated with Pablo’s friends Patron

  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Entranced Earth
  • Fargo
  • Mulholland Drive
  • Black God, White Devil
  • Do the Right Thing
  • Phantom Thread
  • Suspiria
  • Blade Runner
  • Sing Street
  • Hell or High Water
  • Day of Wrath
  • The Florida Project
  • Vampyr
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Handmaiden
  • The Cambridge Squatter
  • Lady Bird
  • Martírio
  • O.J.: Made in America
  • 13th
  • Let It Fall: Los Angeles 1982-1992
  • Call Me by Your Name
  • Moonlight
  • I Am Not Your Negro
  • Toni Erdmann
  • In the Intense Now
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Star Wars
  • Good Manners
  • The Shape of Water
  • Logan
  • Faces Places
  • Star Wars: The Last Jedi
  • La La Land
  • American Honey
  • Funny Girl
  • The Social Network
  • Baby Driver
  • The Ornithologist
  • Whose Streets?
  • Gabriel and the Mountain
  • Birdboy: The Forgotten Children
  • The Lost City of Z
  • A Ghost Story
  • The Red Turtle
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Your Name.
  • Last Men in Aleppo
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • Human Flow
  • A Quiet Passion
  • A Fantastic Woman
  • Ghost in the Shell
  • Jane
  • Columbus
  • Beauty and the Beast
  • Paterson
  • Pendular
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more