Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Capernaum

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 288 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

The Apartment

Jan 2

Most Watched

A Quiet Place

twice

Annihilation

twice

Phantom Thread

twice

Last Film

Roma

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
149 films
Thriller
58 films
Comedy
58 films
Horror
45 films
Crime
42 films
Romance
40 films
Sci Fi
34 films
Documentary
30 films
Adventure
30 films
Action
29 films
USA
156 films
France
56 films
UK
38 films
Germany
19 films
Brazil
17 films
Italy
12 films
Japan
10 films
Poland
7 films
Switzerland
7 films
China
7 films
English
197 films
French
52 films
Spanish
28 films
German
20 films
Portuguese
19 films
Russian
12 films
Japanese
11 films
Italian
11 films
Arabic
7 films
Polish
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Pablo’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

What Comes Around

Films Pablo watched in 2018

  • Roma
  • A Twelve-Year Night
  • The Guilty
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Meg
  • O Beijo no Asfalto
  • Wildling
  • Upgrade
  • Thoroughbreds
  • Small Town Crime
  • May the Devil Take You
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Aquaman
  • The Strangers: Prey at Night
  • Support the Girls
  • Three Identical Strangers
  • Suspiria
  • Titicut Follies
  • Malicious
  • The Man That Was Turned Into Juice
  • Suspiria
  • Venom
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hotel Artemis
  • Mandy
  • They Shall Not Grow Old
  • Sorry to Bother You
  • Blindspotting
  • Diary of a Country Priest
  • Game Night
  • Widows
  • Farewell, My Lovely
  • First Reformed
  • Searching
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Pat Garrett & Billy the Kid
  • Ride the High Country
  • Bohemian Rhapsody
  • The Picture of Dorian Gray
  • Dracula
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • The Devil Rides Out
  • Frankenstein Created Woman
  • The Mummy
  • The Curse of Frankenstein
  • The Leopard Man
  • I Walked with a Zombie
  • La Bête Humaine
  • Onibaba
  • Naked Lunch
  • Barry Lyndon
  • A Page of Madness
  • Le Deuxième Souffle
  • Islands
  • Knife in the Water
  • High and Low
  • Halloween
  • Stray Dog
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween II
  • Halloween
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • Between Eleven and Midnight
  • The Devils
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Master
  • There Will Be Blood
  • Innocent
  • Queen Christina
  • Malice
  • The Suspect
  • A Woman's Face
  • The Letter
  • The Rack
  • Somebody Up There Likes Me
  • Fermat's Room
  • Hercules
  • The Breaking Point
  • The Narrow Margin
  • Looker
  • The Barkleys of Broadway
  • The Story of Vernon and Irene Castle
  • Carefree
  • Shall We Dance
  • Swing Time
  • Follow the Fleet
  • Top Hat
  • Roberta
  • The Gay Divorcee
  • Flying Down to Rio
  • Two Men in Manhattan
  • The Clock
  • The Princess Bride
  • Daisies
  • The Equalizer
  • The World, the Flesh and the Devil
  • The Story of Louis Pasteur
  • Two Way Stretch
  • Les Misérables
  • Young Sherlock Holmes
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Wùlu
  • Beat the Devil
  • A Thousand Girls Like Me
  • Time Lapse
  • The Frame
  • Ant-Man and the Wasp
  • Coherence
  • Futureworld
  • Westworld
  • Her
  • Incredibles 2
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Wonder
  • Jigsaw
  • Torrent
  • Hereditary
  • In the Game
  • The Night Eats the World
  • Good Manners
  • Christo in Paris
  • Running Fence
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Burning Hell
  • Ocean's Eight
  • The Death of Stalin
  • Deadpool 2
  • The Late Show
  • The Best of Cinerama
  • All the Money in the World
  • The Wild Pear Tree
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Ayka
  • Knife+Heart
  • Capernaum
  • Dogman
  • Burning
  • Under the Silver Lake
  • Solo: A Star Wars Story
  • At War
  • Long Day's Journey Into Night
  • The House That Jack Built
  • BlacKkKlansman
  • Asako I & II
  • Little Tickles
  • Shoplifters
  • 2001: A Space Odyssey
  • Happy as Lazzaro
  • Murder Me, Monster
  • 3 Faces
  • Climax
  • Fahrenheit 451
  • Girls of the Sun
  • Ash Is Purest White
  • The Image Book
  • El Angel
  • My Favourite Fabric
  • Cold War
  • Arctic
  • Sorry Angel
  • Sextape
  • Border
  • Leto
  • Yomeddine
  • Rafiki
  • Donbass
  • Wildlife
  • Everybody Knows
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Truth or Dare
  • Aliens
  • The Shawshank Redemption
  • Avengers: Infinity War
  • The Wall
  • Enough with Catcalling
  • Araby
  • A Quiet Place
  • Rampage
  • Alien
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Pacific Rim: Uprising
  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Life as a Fatal Sexually Transmitted Disease
  • Annihilation
  • Annihilation
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Secrets of a Soul
  • Swagger
  • Fuck for Forest
  • Tom Segura: Disgraceful
  • Molly's Game
  • Phantom Thread
  • Two Irenes
  • AlphaGo
  • Saudade
  • Apparition
  • Antes que eu me esqueça
  • Organismo
  • Uma Vida Sublime

See all 288

World Map

Highly rated films Pablo is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film

Highly rated with Pablo’s friends Patron

  • The Silence
  • Through a Glass Darkly
  • The Incredibles
  • Suspiria
  • Araby
  • Guaxuma
  • Phantom Thread
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Faces Places
  • Burning
  • The Other Side of the Wind
  • Good Manners
  • Roma
  • LA 92
  • Amanda
  • If Beale Street Could Talk
  • Shoplifters
  • Call Me by Your Name
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Blindspotting
  • Get Out
  • Paddington 2
  • Mary Poppins
  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians
  • A Twelve-Year Night
  • Transit
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Florida Project
  • Leave No Trace
  • Hereditary
  • BlacKkKlansman
  • Skate Kitchen
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • Bao
  • Loveless
  • Custody
  • First Reformed
  • Widows
  • The Waldheim Waltz
  • Eighth Grade
  • The Trial
  • BPM (Beats per Minute)
  • Stories Our Cinema Did (Not) Tell
  • Free Solo
  • A Fantastic Woman
  • Mudbound
  • Jane
  • The Tale
  • Friendly Beast
  • The Shape of Water
  • Three Identical Strangers
  • Incredibles 2
  • Let the Sunshine In
  • Long Way Home
  • Last Men in Aleppo
  • Isle of Dogs
  • A Star Is Born
  • Western
  • Lean on Pete

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more