Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Those People

Those People

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heartstopper

Heartstopper

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hows of Us

The Hows of Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving in Tandem

Loving in Tandem

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Must Be... Love

Must Be... Love

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
She's Dating the Gangster

She's Dating the Gangster

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Echoes in the Midst of Indecision

Echoes in the Midst of Indecision

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sa Ngalan ng Tubo

Sa Ngalan ng Tubo

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Liway

Liway

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
21
Billie and Emma

Billie and Emma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Must Be... Love

Must Be... Love

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
ML

ML

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gameboys: The Movie

Gameboys: The Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The '70s

The '70s

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aswang

Aswang

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry