• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★

    Mamma mia

  • Air

    Air

    ★★★

    A solid movie starring some of my favorite actors from when I was in middle school

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★

    I wish I could start every morning with Clancy Brown saying “and so we begin”

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    When are they going to make a Keanu-Cruise crossover episode? Make it happen, Hollywood!

  • Scream VI

    Scream VI

    Chewing popcorn is quite a sensation

  • Cinderella Man

    Cinderella Man

    ★★

    Feels like I went a full fifteen rounds with this movie. Hopefully will never have to watch it again.

  • Cinderella Man

    Cinderella Man

    ★★

    Fun fact: Rosemarie DeWitt is the granddaughter of James Braddock

  • Cinderella Man

    Cinderella Man

    ★★

    This movie really does Max Baer dirty. Craig Bierko does a great job translating his charisma in spite of the script’s terrible characterization.

  • Creed III

    Creed III

    ★★★★

    Jonathan fucking Majors

  • Creed II

    Creed II

    ★★★

    Forgettable but fun

  • Creed

    Creed

    ★★★★★

    That long take during Creed’s first big fight is phenomenal. Crazy that Ryan Coogler directed this before he was 30.

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★

    Forgot how much of “Rocky” is just Sly Stallone bumming around Philadelphia. There’s barely any boxing in it. Great hangout movie