meg has logged 70 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★½
Edit this entry  
02
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
½
Edit this entry  
26
White God

White God

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry