Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Casper

Casper

1995
×
Edit this entry  
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jonathan Strange & Mr Norrell

Jonathan Strange & Mr Norrell

2015
×
Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry