• The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    maybe the coolest film of all time?
    perhaps!

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

    sad girl autumn in full swing.
    i was in pieces yesterday while listening to all too well 10 minute version for the first time and seeing this afterwards didn’t help! the ending reminded me heavily of before sunset. i have been compromised, please check back in 3-5 business days.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    when i got home from watching this film there were quite a few worms on my patio. what do you think that means, hm denis?

    oscar issac space daddy good!

    price zuko still best sad prince. the end of this reminded me of zuko alone.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    currently walking with howl and sophie on cloud 9 after seeing this on the big screen with my mom and sister for the first time! it was my mom’s first ghibli and i wasn’t sure how she’d respond but she said and i quote “that scenery was just beautiful. are there other episodes to watch?” 
    also sat next to two young girls who simply lost their marbles every time howl entered, gasping and giggling and clutching each other. 🖤
    everybody…

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★★

    while this does contain all the seasons it feels particularly like autumn to me 🧡

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

    my favorite brand of feel good heartache! 🖤

    i’ve said it once and i’ll say it again: bread is the 8th wonder of the world and if i ever got to eat the bread from this film i’d surely kiss it first. (yes this is a bake off reference) (osono would love bake off)

  • Practical Magic

    Practical Magic

    ★★★★

    okay but i’m such a lil sucker for the power of sisterhood so i was all in on this one! the vibes were immaculate! midnight margaritas! may mess around and hang some spoons outside as a wind chime for autumn.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    ana de armas and ben whishaw were my favorite parts!

  • Kill Your Darlings

    Kill Your Darlings

    ★★★★

    sweaters and curly hair and blue eyes 👀 also poems and murder 👁

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    i had the pleasure of seeing this on the big screen for the first time thanks to ghibli fest! happy 20th anniversary to this masterpiece! i absolutely cried! i love you chihiro and haku and lin and kamaji and no face and even you granny! what a special film. 🖤

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    my thoughts while watching this movie: oh OH OOH OoooOooH OH! oh o no wait oh god no OH NO    o     OH

    it killed me with delight and then with moroseness. just how i like em!

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    well i for one had a grand ol time! laughed a lot! a mindless stupid deranged movie! highlight was the rave and glowstick venom. tom hardy must have a blast making these movies. fun!!