Joel has logged 50 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night 2: New Blood

Fright Night 2: New Blood

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenured

Tenured

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Girl

Final Girl

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Voices

The Voices

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry