Jake has logged 374 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2081

2081

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry