Jake has logged 45 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flubber

Flubber

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poms

Poms

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Muppet*Vision 3-D

Muppet*Vision 3-D

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry