Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Tarzan

Tarzan

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
De acá a la China

De acá a la China

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Tango

Wild Tango

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Crow's Nest

The Crow's Nest

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Three Steps Above Heaven

Three Steps Above Heaven

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Anna Karenina. Vronsky's Story

Anna Karenina. Vronsky's Story

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Matador

Matador

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kika

Kika

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Again

Once Again

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Again

Once Again

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
El Angel

El Angel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry