RSS feed for Lizzie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Been So Long

Been So Long

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★
Edit this entry  
31
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Quiet Heroes

Quiet Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Penelope

Penelope

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Send Me to the Clouds

Send Me to the Clouds

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside I'm Dancing

Inside I'm Dancing

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
12
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Have You Seen the Listers?

Have You Seen the Listers?

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Expedition Happiness

Expedition Happiness

2017
×
Edit this entry  
15
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Edit this entry