Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
Edit this entry  
15
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
Edit this entry  
13
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
11
The Grudge

The Grudge

2004
×
Edit this entry  
06
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
Edit this entry  
15
When in Rome

When in Rome

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
12
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read prior review Edit this entry  
01
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Edit this entry  
26
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Big Business

Big Business

1988
×
Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
18
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
21
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
Edit this entry  
07
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
01
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
Edit this entry  
28
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joe's Apartment

Joe's Apartment

1996
×
Edit this entry  
21
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★★½
Edit this entry