Sort by

Ken has logged 41 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Güeros

Güeros

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Robot Carnival

Robot Carnival

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Read the review Edit this entry  
28
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories

Memories

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notturno

Notturno

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Olla

Olla

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry