• Lost Love

    ★★★½

  • The Yellow Handkerchief

    ★★★★

  • Race for Your Life, Charlie Brown

    ★★★★

  • The Greatest

    ★★★

  • 21 Up

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Stroszek

    ★★★★★

  • The Little Girl Who Lives Down the Lane

    ★★★★

  • Fellini's Casanova

    ★★★½

  • At the Earth's Core

    ★★½

  • In the Realm of the Senses

    ★★★½

  • Dersu Uzala

    ★★★★½

  • The Amusement Park

    ★★★★

  • A Boy and His Dog

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • Hearts and Minds

    ★★★★½

  • Where the Lilies Bloom

    ★★★½

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • Amarcord

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★½

  • Battle for the Planet of the Apes

    ★★★

  • La Grande Bouffe

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Soylent Green

    ★★★½

  • Leptirica

    ★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★½

  • Sleuth

    ★★★★

  • Conquest of the Planet of the Apes

    ★★½

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • The Lorax

    ★★★½

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★½

  • Johnny Got His Gun

    ★★★★½

  • The Devils

    ★★★★

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 7 Plus Seven

    ★★★

  • Beneath the Planet of the Apes

    ★★½

  • A Boy Named Charlie Brown

    ★★★★

  • Kes

    ★★★★½

  • The Battle of Neretva

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★

  • Fellini Satyricon

    ★★½

  • Republic in Flames

    ★★★

  • Yokai Monsters: Spook Warfare

    ★★★½

  • Danger: Diabolik

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Simon of the Desert

    ★★★★½

  • Seven Up!

    ★★★

  • The Ape Woman

    ★★★★

  • A Quiet Summer

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • The Three Faces of Eve

    ★★★½

  • Land of the Pharaohs

    ★★★½

  • Samurai I: Musashi Miyamoto

    ★★★★

  • Pushover

    ★★★

  • Gate of Hell

    ★★★★

  • Utopia

    ★★½

  • I Was a Communist for the FBI

    ★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Kon-Tiki

    ★★★★

  • The Naked City

    ★★½

  • Jungle Book

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★

  • Adam Had Four Sons

    ★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Waterloo Bridge

    ★★★

  • Mandrake the Magician

  • Modern Times

    ★★★★

  • Call of the Wild

    ★★★