• Double Dad

    ★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★½

  • Mar de Dentro

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Letícia, Monte Bonito, 04

    ★★★

  • Forgotten Roads

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Unpregnant

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★★½

  • Summerland

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Athlete A

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★

  • Mulan

    ★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Ellie and Abbie (and Ellie's Dead Aunt)

    ★★★

  • Emma.

    ★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

  • Charlie's Angels

  • Frozen II

  • Amazônia Sociedade Anônima

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • The Hustle

    ★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Guava Island

    ★★★

  • Missing Link

    ★★★½

  • Us

    ★★★