Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
25
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Love 911

Love 911

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
08
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Leap Year

Leap Year

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Edit this entry  
08
The Heist of the Century

The Heist of the Century

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
V.I.P.

V.I.P.

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Cold Eyes

Cold Eyes

2013
×
Edit this entry  
05
Flashback

Flashback

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry  
19
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Given

Given

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
On Probation

On Probation

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Common Crime

A Common Crime

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sophie Jones

Sophie Jones

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carmel: Who Killed Maria Marta?

Carmel: Who Killed Maria Marta?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry