ᴇᴅᴡᴀʀᴅ™ has logged 112 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kannum Kannum Kollaiyadithaal

Kannum Kannum Kollaiyadithaal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
U Turn

U Turn

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Air America

Air America

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jarhead 2: Field of Fire

Jarhead 2: Field of Fire

2014
×
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dada Thakur

Dada Thakur

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Hukumat Kee Aandhi

Hukumat Kee Aandhi

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Abhimaan

Abhimaan

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Ki Kore Toke Bolbo

Ki Kore Toke Bolbo

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Le Halua Le

Le Halua Le

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Bojhena Shey Bojhena

Bojhena Shey Bojhena

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monster Hunt 2

Monster Hunt 2

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Monster Hunt

Monster Hunt

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indian

Indian

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
Gadar: Ek Prem Katha

Gadar: Ek Prem Katha

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Border

Border

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Henna

Henna

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saajan

Saajan

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Majnu

Mr. Majnu

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Mappillai

Mappillai

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Biriyani

Biriyani

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dynamite

Dynamite

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Dhenikaina Ready

Dhenikaina Ready

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Eedo Rakam Aado Rakam

Eedo Rakam Aado Rakam

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Doosukeltha

Doosukeltha

2013
×
★½
Edit this entry