Sort by

joakim dreams of peace has logged 995 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Faust

Faust

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Quay

Quay

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Beside Bowie: The Mick Ronson Story

Beside Bowie: The Mick Ronson Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Cracked Actor

Cracked Actor

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
David Bowie: Finding Fame

David Bowie: Finding Fame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Nutcracker: The Untold Story

The Nutcracker: The Untold Story

2010
×
½
Edit this entry  
27
Pixels

Pixels

2015
×
★½
Edit this entry  
27
The Moscow Trials

The Moscow Trials

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★
Edit this entry  
26
W.E.

W.E.

2011
×
Edit this entry  
26
Vesku from Finland

Vesku from Finland

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Workers

Workers

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★
Edit this entry  
20
House of Fury

House of Fury

2005
×
★★
Edit this entry  
20
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Damned Summer

Damned Summer

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Chrysanthemum and the Guillotine

The Chrysanthemum and the Guillotine

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blind Mountain

Blind Mountain

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Times and Winds

Times and Winds

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Putin's Witnesses

Putin's Witnesses

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Palace of Silents

Palace of Silents

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★½
Edit this entry