RSS feed for Joakim
  • Best Worst Movie

    Best Worst Movie

    ★★★

    Hooptober 6.0 - Hit the feels - The 3rd entry, 17.9.2019.

    Best Worst Movie

    Review contains spoilers

    "You don't understand nothing"

    10th anniversary! Best Worst Movie, directed by the one and only Joshua Waits aka Michael Stephenson, is probably one of the most bizarre documentaries I've seen and this rewatch confirms that thought. It starts as your The Disaster Artist type of story, where Joshua - I mean Michael - tries to gather the original crew together, discover how the…

  • Troll 2

    Troll 2

    ★★★★

    Hooptober 6.0 - THE ORIGINAL BOOGEYMAN IS HACK! - The 2nd entry, 16.9.2019.

    Troll 2

    "Typical country hospitality!"

    Goblins, nilbogs, trolls, monsters, dwarves, whatever! Michael Waits didn't let his son Joshua piss on hospitality in 1990 and he sure as HELL won't allow it in 2019 either.

    P.S.

    24 soft double decker bologna sandwiches

    Glimpses of eternity

    The end of summer

    ouhh mahhhh gaaaaaaaaaawwwwwwwdddddd 1990-2019

  • Troll

    Troll

    ★★★½

    Hooptober 6.0 - Hooptober begins and gets trolled hard - The 1st entry, 16.9.2019.

    Troll

    "Shut that damn door!"

    The first time watching this is unbeatable, but unlike its unrelated sequel, John Carl Buechler's carefree Troll is actually a good film; or like some IndieWire hack might phrase it, it's like a strangely goofy Rosemary's Baby but not at all. It's almost impossible to distinguish the campy parts from actual comedy in this totally chaotic word of fantasy and whimsical…

  • 24 Frames

    24 Frames

    ★★★★★

    24 soft frames

    Glimpses of eternity

    The end of summer

    Abbas Kiarostami 1940-2016

  • Swing Kids

    Swing Kids

    ★★★★★

    "Communism, capitalism... if nobody knew what they were, no one will kill or be killed."

    What a ravishing and devastating miracle by Kang Hyeong-cheol. Lives obliterated, flames extinguished, Modern Love vanished. Here's to the fools who tap dance; the best film of the year so far, can't say anything more.

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny

    ★★★

    Dear Vincent Gallo and Steven Knight stans of Letterboxd,

    I'm proud to announce the bold & beautiful sadboi canon of cinema:

    B for Brown, Billy - Buffalo '66 (1998)
    C for Clay, Bud - The Brown Bunny (2003)
    D for Dill, Baker - Serenity (2019)

  • La Chinoise

    La Chinoise

    ★★★½

    🎶Napalm runs and me I gun Mao Mao
    Cities die and me I cry Mao Mao
    Whores cry and me I sigh Mao Mao🎶

    Romanticised pop culture politics, buzzwords and icons. La Chinoise: the birth of hip French Maoists. A group of bourgeois wine communists talk about borrowed ideas while smoking cigarettes, enjoying coffee and decorating their stylish home with cute and appealing socialism. No one really knows shit about the world, and nothing ever happens. Can you find revolution from the comfortable den of clueless youth?

    In the end everything stays the same, of course.

  • Our House

    Our House

    ★★★

    Streaming on MUBI now! Not a staggering film by any means, but I can still feel the potential of Yui Kiyohara's promising debut one year after seeing it during Berlinale.

    On my old backpack I've got the autographs of both Kiyoshi Kurosawa(!) and Yui Kiyohara next to each other, the master and the student, which is kinda neat. Hopefully Kiyohara will have as fruitful career as her teacher Kurosawa after Our House!

  • Serenity

    Serenity

    ½

    WHAT. THE. FUCKING. FUCK.

    The adventures of Baker Dill might, in fact, be the worst film ever made.

  • Deadfall

    Deadfall

    Join the Age of Cage

    "Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuck!"

    What a hilarious disaster. Is there a single understandable reason - anything at all - to not love the absolutest form of COMPLETELY absolute insanity in Deadfall? Delivered by, of course, our hero, the myth, the legend... Nic Cage. What a man, what a national treasure. We love you, Nicolas.

    Also: it's co-written by the same damn guy who co-wrote Green Book, Frank Vallelonga's son Nick. Book of The Cage, yes please!

  • Pastoral: To Die in the Country

    Pastoral: To Die in the Country

    ★★★★★

    To quote Nobuhiko Ōbayashi's masterpiece Hanagatami

    "Was I truly alive back then?"

    Or rather: was I ever?

    Can I ever trust my memories, as my childhood gets distorted, twisted fantasies and ideals, colours against the monochrome abyss, my dreams and tragedies, all the years in Joni Mitchell's carousel of time

    "It's life's illusions I recall"

    And time keeps going on, burying the history - or so we wish, at least

    Shūji Terayama To Die in the Country

    You want change,…

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★

    🎶And the seasons they go round and round
    And the painted ponies go up and down
    We're captive on the carousel of time🎶

    What's most striking about Tarantino's novelty is its playful, yet surprisingly affectionate and sorrowful atmosphere. As the director bends genres all the way from horror to Westerns (thanks Sergio Corbucci & Sergio Leone!), a melancholic heart gets formed into the film's core that cries for nostalgia, vanishing beauty and lost years. It's not surprising to witness Once Upon…