2017

Tommy Jansson Tommy Jansson’s year in review

Tommy’s highest rated films

  • Eureka

    ★★★★★

  • Searching for the Wrong-Eyed Jesus

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Evangelion: 1.0: You Are (Not) Alone

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Love Exposure

    ★★★★½

  • The Night Of

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • The Giant

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 91 Films watched
  • 7.6 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Spy

Jan 17

Last Film

Supersonic

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
40 films
Thriller
25 films
Action
24 films
Sci Fi
21 films
Comedy
19 films
Horror
18 films
Crime
14 films
Adventure
13 films
Mystery
12 films
Fantasy
11 films
USA
63 films
UK
14 films
France
6 films
Japan
5 films
South Korea
5 films
Canada
4 films
New Zealand
4 films
Denmark
4 films
Taiwan
3 films
Germany
2 films
English
73 films
Japanese
8 films
German
7 films
French
6 films
Korean
6 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Swedish
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 88

Watchlist

Stars

Directors

Tommy’s most liked review

Baywatch

½

Pssst, I was just here for da cringe.

More reviews

Tommy’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Love Exposure
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Longest Night In Shanghai

Films watched in 2017

  • Supersonic
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Bright
  • Star Wars: The Force Awakens
  • mother!
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
  • Brigsby Bear
  • Baywatch
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Dark Tower
  • Downsizing
  • Fist Fight
  • The Villainess
  • Gemini
  • More Than Blue
  • A Ghost Story
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Giant
  • 3096 Days
  • The Babysitter
  • War for the Planet of the Apes
  • Spider-Man: Homecoming
  • Blade Runner 2049
  • 2048: Nowhere to Run
  • 2036: Nexus Dawn
  • Blade Runner
  • Evangelion: 1.0: You Are (Not) Alone
  • The Gift
  • And Then There Were None
  • Would You Rather
  • Baby Driver
  • It
  • Wonder Woman
  • Death Note
  • The Square
  • Deep Red
  • Kingsman: The Secret Service
  • Raw
  • The Overnighters
  • Fantastic Four
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Captain Fantastic
  • Dunkirk
  • War Machine
  • Eureka
  • Yellow Submarine
  • It Comes at Night
  • Okja
  • Your Name.
  • Lights Out
  • Secret Sunshine
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Lego Batman Movie
  • T2 Trainspotting
  • Hell or High Water
  • Pinched
  • John Wick: Chapter 2
  • Logan
  • Alien: Covenant
  • The Taking of Deborah Logan
  • Alice in Earnestland
  • Soylent Green
  • Repo Man
  • History of the Eagles
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • ABCs of Death 2
  • Love Exposure
  • The Longest Night In Shanghai
  • The Neon Demon
  • Hush
  • Life
  • Shadow of Truth
  • Searching for the Wrong-Eyed Jesus
  • Get Out
  • Frances Ha
  • Slow Video
  • Leviathan
  • Millennium Mambo
  • The Night Of
  • Three Times
  • A Summer at Grandpa's
  • Tickled
  • Independence Day: Resurgence
  • Strange Powers: Stephin Merritt and the Magnetic Fields
  • Split
  • David Brent: Life on the Road
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Doctor Strange
  • Spy

Highly rated films Tommy missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more