Sort by

Dave has logged 113 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Six Days Seven Nights

Six Days Seven Nights

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frank

Frank

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Admission

Admission

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jim Gaffigan: Mr. Universe

Jim Gaffigan: Mr. Universe

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry