Sort by

Dave has logged 139 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Unexpected

Unexpected

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dolphin Tale

Dolphin Tale

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inequality for All

Inequality for All

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Homeward Bound: The Incredible Journey

Homeward Bound: The Incredible Journey

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery Loves Comedy

Misery Loves Comedy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry