Sort by

Christian has logged 488 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marshland

Marshland

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tokyo Decadence

Tokyo Decadence

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry