RSS feed for Paranoyer

Paranoyer has logged 154 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Unthinkable

The Unthinkable

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Austerlitz

Austerlitz

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doomed Love: A Journey Through German Genre Films

Doomed Love: A Journey Through German Genre Films

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Edit this entry  
05
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Savages: The Story of Human Zoos

Savages: The Story of Human Zoos

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The King's Choice

The King's Choice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jacob the Liar

Jacob the Liar

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
Angus

Angus

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry