Highest rated films

  • The Aryans

    ★★★★½

  • Es werde Stadt! – 50 Jahre Grimme-Preis in Marl

    ★★★★½

  • The Giver

    ★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • ParaNorman

    ★★★★★

  • Just the Wind

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 213 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week
Jan Dec
  • 8 Lists created
  • 0.7 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Secret Life of Walter Mitty

Jan 2

Last Film

Guardians of the Galaxy

Dec 30

Diary Milestones

Into the White
50th Feb 24
Carrie
100th Apr 10
Attack the Block
150th Jun 12
The Monuments Men
200th Oct 12

Most Watched

Rise of the Planet of the Apes

twice

Genres, countries & languages

Drama
77 films
Comedy
68 films
Sci Fi
62 films
Thriller
58 films
Action
56 films
Horror
39 films
Adventure
37 films
Crime
21 films
Romance
19 films
Fantasy
17 films
USA
132 films
Germany
48 films
UK
38 films
France
17 films
Canada
9 films
Australia
7 films
Norway
5 films
Sweden
4 films
Israel
3 films
Denmark
3 films
English
155 films
German
40 films
French
4 films
Norwegian
4 films
Spanish
2 films
Danish
2 films
Swedish
1 film
Hungarian
1 film
Italian
1 film
Family
Average 3.58
Animation
Average 3.56
History
Average 3.44
Drama
Average 3.40
Documentary
Average 3.32
Romance
Average 3.13
Adventure
Average 3.12
Comedy
Average 2.98
Thriller
Average 2.95
Mystery
Average 2.93
UK
Average 3.46
Norway
Average 3.20
France
Average 3.18
USA
Average 2.98
Sweden
Average 2.88
Germany
Average 2.85
Australia
Average 2.71
Canada
Average 2.56
French
Average 3.25
Norwegian
Average 3.25
English
Average 3.02
German
Average 2.91

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Paranoyer’s most liked review

Godzilla

Godzilla

★★

Es ist an der Zeit, die Frauen und Männern zu beglückwünschen, die sich für das Marketing von Godzilla anno 2014 verantwortlich zeichneten. Ihre hervorragenden Trailer werden am Eröffnungswochenende sicherlich sehr, sehr viele Menschen in die Kinos locken, bevor die Botschaft die Runde macht, dass der leider allzu oft zutreffende Spruch…

More reviews

Paranoyer’s most liked list

The Monster That Challenged the World
The Crawling Eye
C.H.U.D.

#MonsterMay [2014]

Acht Beine hat die Spinne, acht Monsterfilme werden im Mai 2014 geschaut! Vorzugsweise Erstsichtungen mit anschließendem niederschreiben der Eindrücke im eigenen Blog/auf der eigenen Seite.

An die Vorgabe der Erstsichtung kann ich mich nicht ganz halten, "Prophecy" und "The Angry Red Planet" habe ich schon gesehen, aber sie rufen nach…

More lists

Highs and lows

Highest average

The Thing
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Reptilicus
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Erbin mit Herz

Films Paranoyer watched in 2014

  • Guardians of the Galaxy
  • Erbin mit Herz
  • The Little Ghost
  • 9
  • Dark Skies
  • 21
  • The Christmas Heart
  • In Order of Disappearance
  • Snowpiercer
  • Interstellar
  • The Boxtrolls
  • Superstau
  • The Giver
  • The Monuments Men
  • Transcendence
  • Not My Day
  • Her
  • Monty Python's The Meaning of Life
  • Across the River
  • Philomena
  • Life of Brian
  • Noah
  • August: Osage County
  • Mandela: Long Walk to Freedom
  • Monty Python and the Holy Grail
  • And Now for Something Completely Different
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Saving Mr. Banks
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Hanna's Journey
  • Dallas Buyers Club
  • Serial (Bad) Weddings
  • Staudamm
  • Nothing Bad Can Happen
  • How to Train Your Dragon 2
  • Terminator Salvation
  • Starman
  • Bravehearts
  • The Congress
  • I Feel Like Disco
  • Chico & Rita
  • Only Lovers Left Alive
  • Ghosts of Mars
  • Vampires
  • Room 237
  • Father's Garden: The Love of My Parents
  • The Lovely Bones
  • Disconnect
  • The Illusionist
  • Nebraska
  • Total Recall
  • RoboCop
  • Escape from L.A.
  • Village of the Damned
  • Hollow Man
  • The Thing
  • In the Mouth of Madness
  • Memoirs of an Invisible Man
  • They Live
  • The Killing Fields
  • ParaNorman
  • Quiet as a Mouse
  • Attack the Block
  • Big Trouble in Little China
  • Prince of Darkness
  • Christine
  • The Thing
  • All Is Lost
  • Gold: You Can Do More Than You Think
  • Alphabet
  • Ticks
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • The Color of Milk
  • Escape from New York
  • Art War
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • A Hijacking
  • Insidious
  • A Breed Apart
  • X-Men: Days of Future Past
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • X-Men: First Class
  • The Day of the Triffids
  • The Crawling Eye
  • Monsterland
  • Godzilla
  • C.H.U.D.
  • The Blind Spot
  • The Monster That Challenged the World
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • Reptilicus
  • Rubber
  • Master of the Universe
  • In a World...
  • The Angry Red Planet
  • The Philadelphia Experiment
  • The Aryans
  • Prophecy
  • Progeny
  • A Murder of Crows
  • Captain Phillips
  • Blue Jasmine
  • Finsterworld
  • Runner Runner
  • Shark Alarm at Müggel Lake
  • Don Jon
  • The Avengers
  • Life Is Not for Cowards
  • Charlie Countryman
  • Chasing Ice
  • Carrie
  • Carrie
  • Starlet
  • Last Passenger
  • Es werde Stadt! – 50 Jahre Grimme-Preis in Marl
  • Muppet Treasure Island
  • The UFO Incident
  • Kid-Thing
  • The Muppets
  • Geld her oder Autsch'n!
  • Errors of the Human Body
  • Back on Track
  • Two Lives
  • Muppets from Space
  • The Muppets Take Manhattan
  • Lethal Weapon 4
  • Gold
  • This Is the End
  • Thor: The Dark World
  • Blood Glacier
  • Celeste & Jesse Forever
  • Fill the Void
  • Intruders
  • Lethal Weapon 3
  • The Great Muppet Caper
  • Sputnik
  • King Ordinary
  • Vanishing on 7th Street
  • Out of Order
  • Lethal Weapon 2
  • Prisoners
  • The Muppet Movie
  • Otto's Eleven
  • 7 Dwarves: The Forest Is Not Enough
  • Seven Dwarfs
  • Otto - The Disaster Movie
  • Prince Avalanche
  • A Nightmare on Elm Street
  • Ender's Game
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • About Time
  • The Butler
  • Otto - The Romance Film
  • Otto – The Alien from East Frisia
  • Lethal Weapon
  • Otto – The New Movie
  • Razorback
  • Just the Wind
  • Otto - The Movie
  • Zoo
  • Contraband
  • Into the White
  • Quality Time
  • The Fog
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Halloween
  • Assault on Precinct 13
  • Dark Star
  • Mad Max 2
  • Rosemary's Baby
  • Reclaim Your Brain
  • Bananas
  • Womb
  • I Am a Woman Now
  • The Ward
  • 2 Guns
  • The Conjuring
  • The Gilded Cage
  • RED 2
  • Take Shelter
  • Apollo 18
  • Phase 7
  • Bait
  • The Breakfast Club
  • The Heat
  • The Factory
  • Suck Me Shakespeer
  • 12 Years a Slave
  • Mad Max
  • Poltergeist
  • Battle for the Planet of the Apes
  • The Wolf of Wall Street
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Evil Dead
  • The Evil Dead
  • The Frozen Ground
  • The World's End
  • 42
  • The Dyatlov Pass Incident

See all 213

World map

Highly rated films Paranoyer is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Winter Sleep
  • Wild Tales
  • What We Do in the Shadows
  • Pride

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more