Highest rated films

  • Kulenkampffs Schuhe

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Savages: The Story of Human Zoos

    ★★★★

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★★★

  • 22 July

    ★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★½

  • The Breadwinner

    ★★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • LA 92

    ★★★★½

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★★½

  • Christmas Story

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★

  • Cujo

    ★★★★

  • That Obscure Object of Desire

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 10.4 Average per month
  • 2.4 Average per week
Jan Dec
  • 9 Lists created
  • 0.8 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Two Is a Family

Jan 6

Diary Milestones

Without Warning

50th · Jun 26

The Way Way Back

100th · Oct 29

Last Film

BlacKkKlansman

Dec 29

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
56 films
Comedy
36 films
Horror
33 films
Thriller
32 films
Sci Fi
28 films
Action
23 films
Fantasy
22 films
Adventure
21 films
Crime
15 films
Mystery
14 films
USA
78 films
Germany
19 films
France
18 films
UK
16 films
Canada
12 films
Italy
5 films
Spain
5 films
China
4 films
Japan
4 films
Australia
4 films
English
88 films
German
18 films
French
10 films
Norwegian
2 films
Finnish
2 films
Japanese
2 films
Turkish
1 film
Italian
1 film
Spanish
1 film
Documentary
Average 4.00
History
Average 3.71
Romance
Average 3.46
War
Average 3.30
Drama
Average 3.18
Family
Average 3.12
Comedy
Average 3.00
Animation
Average 3.00
Fantasy
Average 2.93
Crime
Average 2.70
Spain
Average 3.40
Australia
Average 3.25
France
Average 3.06
Canada
Average 3.04
Italy
Average 2.90
USA
Average 2.81
Germany
Average 2.79
China
Average 2.75
Japan
Average 2.62
UK
Average 2.47
French
Average 3.40
English
Average 2.88
German
Average 2.85

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 347

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paranoyer’s most liked review

Dunkirk

Dunkirk

★½

Muss ich einen "Disclaimer" voranstellen und "zugeben", dass ich "Dunkirk" nicht im Kino sondern "nur" im Heimkino gesehen habe? Wer nun jedes folgende Wort darum diskreditiert, weil ich den Film ja nicht "richtig" gesehen habe ... vielen Dank für gar nichts.

"Dunkirk" ist Überwältigungskino, dass gleichermaßen dröhnend wie dumpf darüber…

More reviews

Paranoyer’s most liked list

Walkabout 1974
Sweet Country
Rabbit-Proof Fence

Aborigine-Kino

Film von, mit und/oder über australische Ureinwohner, den Aborigines. Inspiriert durch den interessanten Artikel "Geschichten aus einem verlorenen Land" von Gerhard Midding (nachzulesen in epd film 10/2018 oder hier: www.epd-film.de/themen/roter-sand-aborigines-im-film )

Ergänzungsvorschläge werden dankbar angenommen.

More lists

Highs and lows

Highest average

Do the Right Thing
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Coco
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Merkel Must Go

Films Paranoyer watched in 2018

  • BlacKkKlansman
  • The Florida Project
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Strange Invaders
  • The Stepford Wives
  • Flesh + Blood
  • Welcome to the Hartmanns
  • The Navigator: A Medieval Odyssey
  • Videodrome
  • The Shop Around the Corner
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • Pitch Black
  • Cat's Eye
  • Fire and Ice
  • Suburbicon
  • The Big Sick
  • The Purge: Election Year
  • Free State of Jones
  • Colossal
  • The Captain
  • All Three of Us
  • Hold the Dark
  • Nanook of the North
  • Liebe durch die Autotür
  • That Obscure Object of Desire
  • The Way Way Back
  • Bed Bugs
  • Hounds of Love
  • Merkel Must Go
  • It Stains the Sands Red
  • 22 July
  • Slugs
  • Savages: The Story of Human Zoos
  • Lights Out
  • Don't Breathe
  • Ready Player One
  • Hitler's Hollywood
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Shape of Water
  • Kulenkampffs Schuhe
  • Life after killing
  • We Monsters
  • Ravenous
  • Christmas Story
  • Last Night
  • The Circle
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Klansman
  • LA 92
  • The Breadwinner
  • Look Who's Back
  • Sausage Party
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Crazy for Fixi
  • The Space Between Us
  • American Made
  • The Whole Truth
  • Serial (Bad) Weddings
  • Jungle
  • What Happened to Monday
  • Atomic Blonde
  • Elevator to the Gallows
  • Before I Fall
  • A Ghost Story
  • Tom of Finland
  • Deepwater Horizon
  • The Collector of Brains
  • The Hallow
  • Before I Wake
  • Raw
  • Leviathan
  • Burnout 2
  • Dreamchild
  • House of Harmony
  • A Dog's Purpose
  • Without Warning
  • Airplane!
  • The Vexxer
  • The Trixxer
  • Demon Seed
  • Baby: Secret of the Lost Legend
  • Baskin
  • The Quatermass Xperiment
  • Plan 9 from Outer Space
  • Singin' in the Rain
  • Tully
  • The Hallelujah Trail
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Cargo
  • Baywatch
  • Dunkirk
  • The King's Choice
  • All That Heaven Allows
  • The Princess Bride
  • Coco
  • Jacob the Liar
  • Star Crystal
  • Tentacles
  • Spice World
  • Chimera
  • Don't Look Now
  • Cujo
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Do the Right Thing
  • London Has Fallen
  • The Kindred
  • Akira
  • Winchester '73
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Annihilation
  • Four Rooms
  • The Gate
  • Punishment Park
  • The Third Man
  • The Females
  • The Snowman
  • The Ritual
  • Taxi zum Klo
  • Krull
  • Laurin
  • Willow
  • Angus
  • Morgan
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Two Is a Family

World map

Highly rated films Paranoyer is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more