Tim has logged 619 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luxor

Luxor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
On the Twelfth Day...

On the Twelfth Day...

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tiger Who Came to Tea

The Tiger Who Came to Tea

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Bear

The Bear

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Porky's

Porky's

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zegen

Zegen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Warning From Space

Warning From Space

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bloodstone

Bloodstone

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alone with the Monsters

Alone with the Monsters

1958
×
Read the review Edit this entry  
17
Dementia

Dementia

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sweetest Sound

The Sweetest Sound

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Evening Mists

The Garden of Evening Mists

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stones

Stones

2009
×
Edit this entry  
14
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taiwan Black Movies

Taiwan Black Movies

2005
×
Edit this entry