Tim has logged 66 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Matador

Portrait of a Matador

1958
×
Edit this entry  
29
Death Was a Passenger

Death Was a Passenger

1958
×
Edit this entry  
29
Runaway

Runaway

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
The Master

The Master

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry  
27
The Reformation of St. Jules

The Reformation of St. Jules

1949
×
Edit this entry  
27
Lock Your Door

Lock Your Door

1949
×
Edit this entry  
27
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billie

Billie

2019
×
Edit this entry  
24
Rebus-Film Nr. 1

Rebus-Film Nr. 1

1925
×
Edit this entry  
23
Waxworks

Waxworks

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Deadly Summer

One Deadly Summer

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Puparia

Puparia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burst City

Burst City

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Face of Fu Manchu

The Face of Fu Manchu

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peter Tchaikovsky Story

The Peter Tchaikovsky Story

1959
×
★★★
Edit this entry