Sort by

Melvin has logged 231 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wicken

Wicken

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Miss Sumo

Little Miss Sumo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
League of Legends: Origins

League of Legends: Origins

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent

Maleficent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry