Sort by

Melvin has logged 28 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Monster

The Monster

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Samson

Samson

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry