• Possessor

    Possessor

    ★★★★

    Mostly something truly special— thankfully its bizarre, hyper violent and ambiguously unique style make up for the story’s more shallow characters and lack of a strong ending. Despite those weaknesses, I loved Possessor and consider it an indisputably important film for its genre and cinema as a whole. Brandon Cronenberg will go places— this film nearly confirms it.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Other than it being a touch too fast-paced for its own good and sounding like the nightclub scene in the social network throughout its entire runtime, Tenet was most certainly enjoyable, and above all else, an extremely impressive technical achievement.

  • Whitmer Thomas: The Golden One

    Whitmer Thomas: The Golden One

    ★★★★

    This guy’s clever and provides both the style and emotional substance to really go somewhere. And even if he doesn’t make it, fuck it. This is a genuinely special and heartfelt piece that I think both millennials and boomers can get something out of. Big round of applause— I live 3 miles away from Flora-Bama too; really wish I was there for the set.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    Very impressed. Cleverly written, subtle and affective performances from both leads, and surprisingly artistic cinematography. Lonely Island went for a legitimate dramedy and it worked. Props.

  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★

    Beautiful animation and solid voice acting— nothing else to it really. Movie has zero substance other than “hey look they made em look like real life stuffed animals.”

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★½

    Liked it a lot more the second time— so glad I bought the blu ray on a whim. It does some things very wrong, but when it’s good, it’s REALLY good. And the casting is 110% perfection.

  • It

    It

    ★★★★

    Still excellent— Best young actor ensemble ever and the modernized version of Pennywise is actually more faithful to the book, and it’s a much better performance compared to Curry’s. Love this movie.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    Elisabeth Moss is outstanding, satisfying twists, a consistent and well executed eerie atmosphere and tone, and plenty of WTF moments— creepy, intelligent, and exciting genre blender.

  • Jesus Camp

    Jesus Camp

    ★★★★★

    Still essential documentary filmmaking and still haunting as hell.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★★½

    Really beginning to think this is my favorite film of 2020 so far.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    The best comic book film I’ve seen since The Dark Knight Rises.

    It takes a minute to really get going action and plot-wise, but honestly that “minute” is so clever and hilarious it doesn’t feel like a drag. 

    Margot Robbie is so charismatic and steals the show just as she did in Suicide Squad, except this time she has her entirely own film, and it surprisingly (yet kind of unsurprisingly) works.

    Tons of fun, doesn’t hold back thanks to it…

  • Quarantine

    Quarantine

    ★★½

    Can only give 2 1/2 because of some of its impressive camera work and stunts, as well as some solid acting. Especially considering they’re almost all unknowns.

    However the story was a gigantic mess. There were so many gaping plot holes I seriously wore myself out having to jump over them. 4 major characters inexplicably infected, 3 instances of other major characters essentially giving their lives away on “accident”, stupid cliche judgement calls by the two leads, etc. The list…