RSS feed for ParkReviews

ParkReviews has written 37 reviews for films rated ★★½ .

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★½

    Seriously feels like an insecure teen romance film with some violent, disturbing sequences thrown in. And it’s supposed to be documentary “found-footage” style, but not really because there are 50 different camera angles every scene and dozens of scenes where he’s not using his video camera or the body cam? I didn’t know what the hell I was watching from both a story and technical standpoint. What a mess.

    No wonder Suicide Squad sucked so bad.

  • The Skeleton Twins

    The Skeleton Twins

    ★★½

    Half generic indie bullshit, have solid attempt at genuine depiction of depression— funny and touching, but the character arcs contradicted themselves and didn’t make sense, the narrative clumsy, cinematography bland... not too much to like here other than its above average performances.

  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

    Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

    ★★½

    It’s an hour of people not answering the question. I love Chelsea Handler, I’ve always thought and still do think that she’s incredibly intelligent, witty, and talented in many areas of both political and comedic work. But when the credits rolled all I could do was literally throw my hands up and say out loud, “Well, she tried.”

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★½

    Like most other Conjuring universe films, you’re watching the same scene repeat itself for an hour and fifteen minutes and then things finally get exciting during the last twenty. Except this had worse acting than Creation.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★½

    Just barely good enough to make it worth the matinee price. Although I guess that’s not saying much.

    There were little flickers of genius sprinkled into this 95 minute comedy thriller, just not nearly enough to make it something special. When it was funny, it was really funny, but that’s the problem— the writing is frustratingly unbalanced in its pacing and inconsistent in the cleverness of its humor. One scene would be laugh out loud hysterical and the next five…

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

    Scary Stories was terrific— on paper.

    Unfortunately the film barely does anything with the individual stories themselves. Each story sequence in the film lasts about a minute or less (except for the finale which I won’t give away), and because of this there is a complete lack of any kind of build up or consistent suspense and dread which makes the the finished product nothing to be afraid of, and if you’ve read the actual stories before, you definitely should…

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★½

    I tried to watch this again... the first time I thought it was mildly funny at times. This viewing however opened my eyes as to how astoundingly overrated this movie is. I found myself cringing more frequently whenever Wilde tried to throw in gen-z political jabs (again, the “Malala” safe word... gag 😖). Was Booksmart’s script supposed to be immature? Judging by its absurdly high ratings, apparently so.

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★½

    Two absolutely hilarious songs, and twenty minutes of completely forgettable filler. This isn’t “Popstar”— not even close. Should have just made a couple music videos.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★½

    As far as Marvel pics go (and most comic book films in general), this is definitely one of the better ones, offering at least a little bit more of a poetic ending and hints of legitimate drama. But every single one of these films has the same 2 flaws, and Endgame is no exception:

    1. How in the hell am I supposed to take this supposedly dark, devastating earth-shattering story seriously when all the characters do is JOKE AROUND WITH…

  • Argo

    Argo

    ★★½

    *yawn*

    🤷🏼‍♂️

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★½

    Kristofferson did it better.

    Hilarious this was so widely acclaimed. The whole screening I’m just thinking “whatever 🤷🏼‍♂️”.

  • mother!

    mother!

    ★★½

    Minor Aronofsky.. that’s the only way I can describe this without writing a complete clusterfuck of a review. Just weak and poorly executed, especially for the idea and given talent. Eh.