RSS feed for Jimbo
  • Netflix Live

    Netflix Live

    ★★★

    I'd listen to Arnett read the phone book so to hear him describe the intricacies of cooking your burrito in the office microwave feels like a gift. Did you know toast and bread weren't even in the same category? Insightful! I can't believe they cancelled this. #SaveNetflixLive

  • Killswitch

    Killswitch

    ★★★

    Why is this film falsely portraying BBC footage of Chris Langham playing George Orwell as Orwell himself? He's interviewed by Rebecca Front!

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★½

    Even a badly rubber Michael Shannon is a eerily scary Michael Shannon.

  • Pixels

    Pixels

    ★★

    It can't come as a surprise that Michelle Monaghan looks disappointed by the casting choices for this movie.

  • The Return of the Pink Panther

    The Return of the Pink Panther

    ★★★★

    I'm always in awe of Peter Sellers whenever I see him in a movie. Here he showcases his wonderful gift for physical comedy - the slow-mo fly kick at the beginning and backwards fall in to the pool are personal favourite moments in this. A nod too to Herbert Lom, who's slow descent in to a Clouseau-induced madness is utterly believable yet very funny - a fine line to tread.

    "I did not know the bank was being robbed as I was engaged in my sworn duty as a police officer!"

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

    ROGUE CUT

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    ★★½

    It wasn't all bad but boy is it messy!

  • The Ridiculous 6

    The Ridiculous 6

    When Vanilla Ice playing Mark Twain is the funniest thing in your movie you really should reconsider your choice of career. Please Adam, for fuck sake, reconsider.

  • Taken 3

    Taken 3

    ★½

    How can the same shit happen to the same guy thrice??

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★

    Did I just watch Luke Skywalker turn to the dark side of the force??
    I think I need Lucasfilm to make another film to tell me the answer!

  • Jobs

    Jobs

    ★½

    It's a dirty Jobs, so somebody else had to do it.

  • Capitalism: A Love Story

    Capitalism: A Love Story

    ★★★★

    "I sincerely believe... that banking establishments are more dangerous than standing armies." - Thomas Jefferson, 1816