Sort by

Parx has logged 330 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
05
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
Edit this entry  
03
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Visible: Out On Television

Visible: Out On Television

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
Edit this entry