Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Haze

Haze

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There's No End

There's No End

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hypostasis

Hypostasis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry