• Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Love Streams

    ★★★★★

  • The Limey

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★½

  • Five Easy Pieces

    ★★★★★

  • World on a Wire

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Wanda

    ★★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★★

  • Primal Fear

    ★★★★

  • L'Argent

    ★★★★

  • Shock Corridor

    ★★★½

  • Daisies

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★½

  • The King of Marvin Gardens

    ★★★★

  • The Omen

    ★★★★