Sort by

pastiel has logged 180 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rent

Rent

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Comet

Comet

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry