2017

Patchouli Patchouli’s year in review

Patchouli’s highest rated films

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Pillar of Fire

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Cat Soup

    ★★★★★

  • Invocation of My Demon Brother

    ★★★★½

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★½

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Mount Head

    ★★★★

  • The Cage

    ★★★★

  • Jin-Roh: The Wolf Brigade

    ★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★

  • Passage of Venus

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Sing Street

Jul 3

Last Film

A Tale of Labyrinth

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Fantasy
27 films
Drama
26 films
Animation
22 films
Horror
16 films
Comedy
15 films
Documentary
13 films
Sci Fi
10 films
Thriller
8 films
Mystery
7 films
Action
6 films
France
41 films
USA
25 films
Japan
15 films
UK
6 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Czechia
1 film
Luxembourg
1 film
English
42 films
French
40 films
Japanese
16 films
German
6 films
Spanish
5 films
Latin
2 films
Cantonese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 471

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Patchouli’s most liked review

Angel's Egg

★★★★★

MUST SEE

This is the most visually stunning movie I've ever seen and will ever see. Every frame is a gift, literally.

It's so magnificent that the world seems ugly after watching it..

!!! Animation at its best !!!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Doctor Strange
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

Ina Litovski

Films watched in 2017

  • A Tale of Labyrinth
  • What We Do in the Shadows
  • Tokyo Godfathers
  • Junk Head 1
  • Mount Head
  • The Village Festival
  • The Monkey Sword Masamune
  • Taro's Toy Train
  • The Cage
  • The Stolen Lump
  • Cinderella
  • Jeanne d'Arc
  • The Devil in a Convent
  • Summoning the Spirits
  • The Dreyfus Affair
  • Jin-Roh: The Wolf Brigade
  • Delicatessen
  • The Court Martial at Rennes
  • The Fight of Reporters
  • The Attempt Against the Life of Maitre Labori
  • Dreyfus Meets His Wife at Rennes
  • Landing of Dreyfus at Quiberon
  • Suicide of Colonel Henry
  • Dreyfus Put in Irons
  • Devil's Island - Within the Palisade
  • Dreyfus Court Martial - Arrest Of Dreyfus
  • In the Mood for Love
  • Invocation of My Demon Brother
  • The Pillar of Fire
  • The Four Troublesome Heads
  • The Astronomer's Dream
  • An Up-to-Date Conjurer
  • The Temptation of St. Anthony
  • Adventures of William Tell
  • Pygmalion and Galatea
  • The Famous Box Trick
  • Good Morning
  • The Magician
  • Panorama pris d'un train en marche
  • Divers at Work on the Wreck of the
  • After the Ball
  • The Bewitched Inn
  • Between Calais and Dover
  • Hannah Arendt
  • The Witch
  • Naruto Shippuden the Movie: Road to Ninja
  • Naval Combat in Greece
  • The Surrender of Tournavos
  • The Last Cartridges
  • Human Figure in Motion
  • Buffalo Running
  • A Nightmare
  • The Haunted Castle
  • Roundhay Garden Scene
  • Carmencita
  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze
  • Newark Athlete
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Passage of Venus
  • The Vanishing Lady
  • On the Roofs
  • A Terrible Night
  • Post No Bills
  • Playing Cards
  • Film Study
  • Berlin Horse
  • Very Nice, Very Nice
  • Neighbours
  • 21-87
  • Descendants
  • Boys in the Trees
  • Alvin and the Chipmunks
  • A Girl Like Her
  • Possession
  • The Maker
  • Vincent
  • Ina Litovski
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Possibly in Michigan
  • Meshes of the Afternoon
  • PostHuman
  • Angel's Egg
  • Suckablood
  • Amy's Torch
  • Feast
  • The Secret World of Arrietty
  • Buster's Mal Heart
  • Traffic
  • #RealityHigh
  • Cat Soup
  • Death Note
  • Shutter Island
  • The Godfather: Part II
  • Doctor Strange
  • To the Bone
  • Wicked City
  • The Abyss
  • Cape Fear
  • Okja
  • Sing Street

Highly rated films Patchouli missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Get Out

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more