Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hapax Legomena II: Poetic Justice

Hapax Legomena II: Poetic Justice

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Wanted to Tell You I Love You

I Wanted to Tell You I Love You

×
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
moodgoingup last november

moodgoingup last november

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ouvroir the Movie

Ouvroir the Movie

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Leila Attacks

Leila Attacks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
MEANINGFUL CONNECTIONS

MEANINGFUL CONNECTIONS

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Galaxy's Edge - Adventure Awaits

Star Wars: Galaxy's Edge - Adventure Awaits

2019
×
Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voilà l'enchaînement

Voilà l'enchaînement

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boys

Boys

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leila Attacks

Leila Attacks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
ROYAL POLKA.mov

ROYAL POLKA.mov

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Three Haiku Videos

Three Haiku Videos

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Petite Ceinture

Petite Ceinture

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
Owl Gets in Your Eyes

Owl Gets in Your Eyes

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
Tchaïka

Tchaïka

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hero

A Hero

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry