• The Northman

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★½

  • Jackass Forever

    ★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Hawkeye

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Squid Game

  • Dune

    ★★★★

  • Spencer

    ★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Free Guy

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★½

  • Black Widow

  • Loki

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • Army of the Dead

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mare of Easttown

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Moxie

    ★★★

  • CODA

    ★★★★

  • WandaVision

  • Burrow

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Devs

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

  • Disclosure

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • His House

    ★★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Watchmen