Sort by

Patty🌀 has logged 62 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucky Grandma

Lucky Grandma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Battleship Island

The Battleship Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry