• Flux Gourmet

    Flux Gourmet

    ★★★★

    A fascinating film about a man desperately trying to hide his flatulence.

  • Fire Island

    Fire Island

    ★★★★

    Finally an actual adult gay rom-com that feels made by people with lived experiences. I felt seen and represented in a way that’s so refreshing. Simultaneously a criticism and celebration of the beautiful and ugly parts of the gay community. 

    Some characters and plot threads were a little extraneous and there wasn’t too much ever at stake but the character relationships felt real.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    Not my favourite Eggers but it had a very well realized world that you could easily get immersed in. Also, the actors really went for it.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Phenomenal.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    Really don’t know how I feel about it. Paul Dano was excellent and Pattinson acted his lil heart out. 

    First time in a Batman film that we get to meet Gotham and really get a feel for it.

  • Belfast

    Belfast

    ★★★★★

    Dame Judy Dench 😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★½

    An at times too meta and self referential revival of this cult classic. I admire the attempt and overall enjoyed it, but it’s not for everyone if nostalgia baiting rolls your eyes.

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★★★★

    A masterpiece of visual comedy.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    Immerses you in the world and characters of the most precocious business boy and woman child to grace the screen. 

    It plays out like a series of vignettes that paint a picture of a very specific 70’s nostalgia that even if you didn’t experience, will yearn for.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    A beautiful, well paced and patient take on a difficult source material. Denis is definitely going the right direction with this one and looking forward to part 2!

  • The Last Temptation of Christ

    The Last Temptation of Christ

    ★★★★★

    Forget Jesus, Willem Dafoe is my saviour! 🙏

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★½

    Who would have thought a former Guantanamo interrogator would make a great poker player?

    Oscar Isaac sure delivers a convincing performance that one can be…