2016

Patricia Patricia’s year in review

Patricia’s highest rated films

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 144 Films watched
  • 12 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 1

Most Watched

Chungking Express

3 times

What's with Love? 2

3 times

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

Nightcrawler

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
92 films
Action
47 films
Comedy
44 films
Adventure
33 films
Romance
33 films
Thriller
29 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
19 films
Crime
18 films
Family
12 films
USA
75 films
Hong Kong
31 films
China
17 films
UK
14 films
Indonesia
13 films
France
13 films
Germany
6 films
Taiwan
6 films
Italy
5 films
Canada
5 films
English
105 films
Chinese
29 films
Cantonese
28 films
French
16 films
Spanish
13 films
Indonesian
13 films
German
8 films
Japanese
7 films
Russian
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Patricia’s most liked review

What's with Love? 2

★★★★

AADC2 is so good. It might be not as iconic as the first AADC, but in my personal preference, AADC2 is WAY better.

Riri Riza is a masterful director. Together with his cinematographer Yadi Sugandi, they truly use the camera as a pen to tell the story. You can see…

More reviews

Patricia’s most liked list

wong kar-wai, ranked

each of wong kar-wai's films are amazing in their own aspects so there are no bad films in this list

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Grrl Scouts

Films watched in 2016

  • Nightcrawler
  • Office Christmas Party
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • La La Land
  • Love Actually
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Moana
  • Moonlight
  • Company
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Ghostbusters
  • Doctor Strange
  • Vito
  • 13th
  • Chungking Express
  • Hamilton's America
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Hercules
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Last Five Years
  • (500) Days of Summer
  • Demolition
  • The Age of Adaline
  • Suicide Squad
  • What's Up with Love?
  • Piper
  • Finding Dory
  • The Exorcist
  • Paranormal Activity 2
  • Airplane!
  • The Dictator
  • Central Intelligence
  • The Conjuring 2
  • Bring It On: All or Nothing
  • Bring It On: Fight to the Finish
  • The Angry Birds Movie
  • Mother's Day
  • My Stupid Boss
  • X-Men: Apocalypse
  • Submarine
  • What's with Love? 2
  • Midnight Special
  • Grrl Scouts
  • Ex Machina
  • Certified Copy
  • Possession
  • Drive
  • Le Samouraï
  • Hard Boiled
  • Memories of Murder
  • Irma Vep
  • The Killer
  • The Book of Life
  • What's with Love? 2
  • Captain America: Civil War
  • What's with Love? 2
  • Y Tu Mamá También
  • Captain America: Civil War
  • As Tears Go By
  • My Blueberry Nights
  • Lemonade
  • Ashes of Time
  • The Witch
  • What's Up with Love?
  • Infernal Affairs
  • Special ID
  • Flash Point
  • The Huntsman: Winter's War
  • The Bodyguard
  • The Young Messiah
  • 10 Cloverfield Lane
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Princess Bride
  • Dragon
  • The Jungle Book
  • In the Mood for Love
  • 10 Cloverfield Lane
  • Project A
  • Kung Fu Hustle
  • Autumn Sonata
  • Suspiria
  • Stalker
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Aguirre: The Wrath of God
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Kung Fu Jungle
  • Allegiant
  • Ticky Tacky
  • Hard Boiled
  • SPL: Kill Zone
  • Chungking Express
  • Kung Fu Panda 3
  • Comic 8: Casino Kings Part 2
  • The Golden Cane Warrior
  • Dragon
  • American Beauty
  • The Assassin
  • Days of Being Wild
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny
  • Spotlight
  • The Look of Silence
  • Bridge of Spies
  • Spotlight
  • Room
  • Zootopia
  • A Copy of My Mind
  • 2046
  • A Copy of My Mind
  • Oldboy
  • Deadpool
  • The Grandmaster
  • Letters from Prague
  • The Revenant
  • The Way of the Dragon
  • Grease Live
  • Pre Vis Action
  • The Hateful Eight
  • World of Tomorrow
  • The Big Short
  • Ip Man 2
  • World of Tomorrow
  • Ip Man
  • Masculin Féminin
  • Fallen Angels
  • Un Chien Andalou
  • The Dancing Pig
  • Happy Together
  • Hero
  • Lust, Caution
  • In the Mood for Love
  • Chungking Express
  • Ip Man 3
  • Ngenest
  • Cléo from 5 to 7
  • Mommy
  • The Holy Mountain
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Most Violent Year
  • The Lobster
  • Carol

Highly rated films Patricia missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more